10 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o tereré
Wakacyjny upał pozbawia sił i chęci do działania. Twoje ciało potrzebuje ratunku!
Z pomocą przychodzi niezawodne tereré, czyli mate zalana bardzo, bardzo zimną wodą. Wyobraź sobie teraz, że yerba zalana lodowatą wodą także daje energetycznego kopa, a w upalny dzień jest o wiele cudowniejsza, niż klasycznie zalana na gorąco. Dlaczego więc tak rzadko po nią sięgamy?
Ze względu na dość egzotyczne pochodzenie tego napoju, wokół tematu tereré powstało sporo mitów i niedopowiedzeń. Najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że yerbę na zimno powinno przyrządzać się łatwo i przyjemnie.
Oto odpowiedzi na pytania o tereré, które często słyszymy w sklepie, przez telefon, a czasem też czytamy w mailach.
1. Co to w ogóle jest tereré?
Tereré to Yerba Mate zalana zimną wodą z lodem. Taka yerba jest szczególnie popularna w upalnym Paragwaju. Więcej praktycznych informacji o tereré przeczytasz tutaj.
2. Czy yerbę do tereré należy zalać najpierw gorącą wodą?
Po zalaniu mate gorącą wodą susz nabiera wysokiej temperatury i woda z lodem nie jest w stanie szybko go schłodzić, przez co kolejne 2-3 zalania będą letnie, a nie zimne. Najlepiej jest od razu zalewać na zimno, jak to robią w Ameryce Południowej.
3. Czy zimną yerbę też “parzy się” 3 minuty?
Nie ma tu reguły, jednak my polecamy nie spieszyć się. Zwłaszcza pierwsze zalanie może się moczyć nieco dłużej, aby susz miał czas nasiąknąć wodą.
4. Czy tereré to to samo, co zostawiona do ostygnięcia yerba na ciepło?
Nie, wystygnięta yerba to nie tereré. Ale zawsze można ją zalać wodą z lodem ;)
6. Czy tereré pobudza tak samo jak gorąca yerba?
Yerba zalana zimną wodą ma nieco słabsze działanie od wersji na gorąco, ponieważ do gorącej wody szybciej i łatwiej przechodzi z liści kofeina i inne pobudzające ksantyny.
6. Czy yerba zalana zimną wodą ma jakiekolwiek właściwości zdrowotne?
Yerba Mate na zimno ma te same właściwości zdrowotne, jak przygotowana na gorąco. Jednak podobnie, jak z pobudzeniem - nieco mniej składników odżywczych przechodzi do zimnej wody.
7. Czy mogę yerbę zalać sokiem owocowym lub wodą gazowaną?
Tak, pewnie! Tereré daje bardzo duże pole do eksperymentów. Można tak naprawdę zalewać susz jakimkolwiek płynem, byle był odpowiednio zimny. Nada się tutaj zarówno schłodzony sok, woda mineralna gazowana, a nawet piwo. Polecamy spróbować również nasz przepis na tereré z ziołowo cytrynową lemoniadą.
8. Jaka yerba nadaje się do tereré? Czy mogę użyć tylko yerby specjalnie do tego przeznaczonej, np. Rosamonte Terere?
Tereré, można zrobić z dowolnej marki Yerba Mate, klasycznej czy z dodatkami smakowymi. W Argentynie i Brazylii odmiany z “tereré” w nazwie są grubiej cięte i mają mniej pyłu, z kolei w Paragwaju praktycznie wszystkie odmiany przewidziane są również do wersji na zimno.
9. Czy terere pije się tylko z rogów byka?
Nie jest to konieczne. Tereré równie dobrze smakuje Palo Santo czy ceramice. Naczynie z rogu bydlęcego, czyli guampa jest szczególnie popularne w Paragwaju. Rozszerza się ono ku górze, dzięki czemu zmieści się w nim więcej lodu na wierzchu. Obecnie słowo guampa jest używane w stosunku do naczynek o tym charakterystycznym kształcie, wykonanych także z drewna, ceramiki, czy szkła.
10. Czym specjalne termosy do tereré różnią się od zwykłych termosów do yerby?
Termosy do tereré mają zwykle większą pojemność i szeroką szyjkę, żeby można było wsypać do środka dużo lodu, czy innych dodatków. Nie nadają się jednak do utrzymywania wysokiej temperatury.
Zachęcamy do poczytania także innych artykułów w tym temacie. Ostatnio opublikowaliśmy na blogu między innymi:
- Co to jest tereré, kilka podstawowych informacji, których rozwinięciem jest niniejszy tekst;
- Krótka historia tereré, czyli o kolejnym "wojskowym" wynalazku, który świetnie sprawdza się w cywilu.
Czy o coś jeszcze chcesz zapytać? A może chcesz coś dodać? Pisz śmiało do nas i w komentarzach. Odpowiemy na każdą wiadomość.