10 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o tereré

26 czerwca 2018, w kategorii: terere, wiedza

Wakacyjny upał pozbawia sił i chęci do działania. Twoje ciało potrzebuje ratunku!

Z pomocą przychodzi niezawodne tereré, czyli mate zalana bardzo, bardzo zimną wodą. Wyobraź sobie teraz, że yerba zalana lodowatą wodą także daje energetycznego kopa, a w upalny dzień jest o wiele cudowniejsza, niż klasycznie zalana na gorąco. Dlaczego więc tak rzadko po nią sięgamy?

Ze względu na dość egzotyczne pochodzenie tego napoju, wokół tematu tereré powstało sporo mitów i niedopowiedzeń. Najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że yerbę na zimno powinno przyrządzać się łatwo i przyjemnie.

Oto odpowiedzi na pytania o tereré, które często słyszymy w sklepie, przez telefon, a czasem też czytamy w mailach.


1. Co to w ogóle jest tereré?

Tereré to Yerba Mate zalana zimną wodą z lodem. Taka yerba jest szczególnie popularna w upalnym Paragwaju. Więcej praktycznych informacji o tereré przeczytasz tutaj.


2. Czy yerbę do tereré należy zalać najpierw gorącą wodą?

Po zalaniu mate gorącą wodą susz nabiera wysokiej temperatury i woda z lodem nie jest w stanie szybko go schłodzić, przez co kolejne 2-3 zalania będą letnie, a nie zimne. Najlepiej jest od razu zalewać na zimno, jak to robią w Ameryce Południowej.


3. Czy zimną yerbę też “parzy się” 3 minuty?

Nie ma tu reguły, jednak my polecamy nie spieszyć się. Zwłaszcza pierwsze zalanie może się moczyć nieco dłużej, aby susz miał czas nasiąknąć wodą.


4. Czy tereré to to samo, co zostawiona do ostygnięcia yerba na ciepło?

Nie, wystygnięta yerba to nie tereré. Ale zawsze można ją zalać wodą z lodem ;)


6. Czy tereré pobudza tak samo jak gorąca yerba?

Yerba zalana zimną wodą ma nieco słabsze działanie od wersji na gorąco, ponieważ do gorącej wody szybciej i łatwiej przechodzi z liści kofeina i inne pobudzające ksantyny.


6. Czy yerba zalana zimną wodą ma jakiekolwiek właściwości zdrowotne?

Yerba Mate na zimno ma te same właściwości zdrowotne, jak przygotowana na gorąco. Jednak podobnie, jak z pobudzeniem - nieco mniej składników odżywczych przechodzi do zimnej wody.


7. Czy mogę yerbę zalać sokiem owocowym lub wodą gazowaną?

Tak, pewnie! Tereré daje bardzo duże pole do eksperymentów. Można tak naprawdę zalewać susz jakimkolwiek płynem, byle był odpowiednio zimny. Nada się tutaj zarówno schłodzony sok, woda mineralna gazowana, a nawet piwo. Polecamy spróbować również nasz przepis na tereré z ziołowo cytrynową lemoniadą.


8. Jaka yerba nadaje się do tereré? Czy mogę użyć tylko yerby specjalnie do tego przeznaczonej, np. Rosamonte Terere?

Tereré, można zrobić z dowolnej marki Yerba Mate, klasycznej czy z dodatkami smakowymi. W Argentynie i Brazylii odmiany z “tereré” w nazwie są grubiej cięte i mają mniej pyłu, z kolei w Paragwaju praktycznie wszystkie odmiany przewidziane są również do wersji na zimno.


9. Czy terere pije się tylko z rogów byka?

Nie jest to konieczne. Tereré równie dobrze smakuje Palo Santo czy ceramice. Naczynie z rogu bydlęcego, czyli guampa jest szczególnie popularne w Paragwaju. Rozszerza się ono ku górze, dzięki czemu zmieści się w nim więcej lodu na wierzchu. Obecnie słowo guampa jest używane w stosunku do naczynek o tym charakterystycznym kształcie, wykonanych także z drewna, ceramiki, czy szkła.


10. Czym specjalne termosy do tereré różnią się od zwykłych termosów do yerby?

Termosy do tereré mają zwykle większą pojemność i szeroką szyjkę, żeby można było wsypać do środka dużo lodu, czy innych dodatków. Nie nadają się jednak do utrzymywania wysokiej temperatury.


Tykwa z yerba mate na zimno


Zachęcamy do poczytania także innych artykułów w tym temacie. Ostatnio opublikowaliśmy na blogu między innymi:

Czy o coś jeszcze chcesz zapytać? A może chcesz coś dodać? Pisz śmiało do nas i w komentarzach. Odpowiemy na każdą wiadomość.

Wojciech Skowron

Wojciech Skowron

Yerbowy kompan od zarania dziejów. Przepił z Ekipą Dobrego Ziela największe hektolitry yerby w historii; z 5 litrowego garnka również. Ciężko go spotkać bez yerby w ręce.

Proponujemy do dalszego czytania

Meta Mate Raw: Innowacja na skalę światową

Meta Mate Raw: Innowacja na skalę światową

26 czerwca 2024
Wśród wielu dostępnych rodzajów yerby, jedna zdecydowanie się wyróżnia – Meta Mate Raw. Ona jedyna uniknęła ognia i wysokich temperatur, a zamiast tego doświadczyła szokowego zamrożenia… Co z tego wynika, i jak dokładnie wygląda unikalny proces produkcji Rawu, dowiesz się z tego artykułu.
Jak przygotować odpowiednią wodę do Yerba Mate?

Jak przygotować odpowiednią wodę do Yerba Mate?

13 czerwca 2024
Różne mogą być sposoby przygotowania mate, jednak każdy z nich łączy woda. Odpowiednia woda, oczywiście! Niewłaściwą wodą można zepsuć sobie całą radość z picia Yerba Mate… Jeśli jednak dążysz do pełni smaku, koniecznie zobacz nasz artykuł.
Dlaczego Polacy lubią się porobić? / gniewomir.in [PODCAST]

Dlaczego Polacy lubią się porobić? / gniewomir.in [PODCAST]

10 kwietnia 2024
Dlaczego w Polsce bardzo dobrze yerba się przyjęła? Dlaczego kofeina w yerbie inaczej działa niż ta w kawie? Posłuchaj rozmowy Pawła z Dobrego Ziela z ultramaratończykiem Gniewomirem Skrzysińskim.
Jak ważna jest dla Argentyńczyków Yerba Mate / Dział Zagraniczny [PODCAST]

Jak ważna jest dla Argentyńczyków Yerba Mate / Dział Zagraniczny [PODCAST]

06 marca 2024
Czy można żyć pijąc tylko yerbę? Dlaczego rząd Argentyny wykupił 1600 ton mate w kwietniu 2022 roku? Posłuchaj rozmowy Pawła z Dobrego Ziela z dziennikarzem Maciejem Okraszewskim z Działu Zagranicznego.
Butelkowana yerba domowej roboty: zaraź bliskich miłością do ostrokrzewu!
13 sierpnia 2023
Opracowaliśmy łatwy sposób na pokazanie większej liczbie znajomych, jak smakuje dobra yerba, bez konieczności przyrządzania pojedynczych zaparzek. Poznaj nasz przepis!
5 nowych, genialnych przepisów na tereré, które musisz spróbować!
04 lipca 2022
Gdy wakacyjne słońce przypraży nieco mocniej, nic nie gasi pragnienia tak dobrze jak pyszne, orzeźwiające tereré. Yerba Mate na zimno najlepiej sprawdza się z owocowymi lub ziołowymi dodatkami, które potęgują uczucie błogiej ochłody. Koniecznie sprawdź nasze propozycje!
Dodatki do Yerba Mate: co można wrzucać do naczynka?
15 sierpnia 2021
Zastanawiasz się, jak urozmaicić codzienne picie yerby? Nie trzeba mieć półki z 50 rodzajami suszów, lecz dryg do radosnego eksperymentowania! W tym artykule, zapraszam do świata ziół, owoców, przypraw i… czego jeszcze? Sprawdź koniecznie!
TOP 5 pomysłów na Yerbowy Weekend Majowy
29 marca 2024
Zbliża się Majówka, a wraz z nią nieco wolnego czasu, i miejmy nadzieję, że ładna pogoda. W tym artykule przedstawię Ci zestaw TOP 5 pomysłów na połączenie weekendowych aktywności z naszym ulubionym naparem.
Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?
27 czerwca 2021
Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate! Jak ją wygodnie zabierać na wakacyjne wojaże? Nasze kreatywne rozwiązania mogą się przydać.
© 2014-2024 Dobre Ziele. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie strony internetowej weboski