Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

24 czerwca 2021, w kategorii: akcesoria, dla koneserów, producenci, Urugwaj
Od wiosny ubiegłego roku cieszymy się nowym wymiarem yerbowego świata, którym były mało znane w Polsce produkty niszowych plantacji. Lecz, o ile wybór ekskluzywnych suszy się poszerzył, zaczęliśmy odczuwać brak zjawiskowych świeżynek w temacie yerbowych naczyń i bombilli. Postanowiliśmy poszukać nowych producentów z Ameryki Południowej, w celu nawiązania owocnej współpracy - wbrew pozorom, nie była to łatwa sprawa.

Piękne Torpeda w skórze, zdobione alpaką od Mates Ameli

Współpracując z Ameryką Południową - uzbrój się w cierpliwość


Argentyńska i urugwajska mañana dała się nam we znaki. Większość z firm z Ameryki Południowej odpisywała nam dopiero po 2-3 tygodniach. Nierzadko odpowiedzią była krótka, nie konkretna wiadomość, która wymagała jeszcze wielokrotnego dopytywania. Nie wzbudzało to w nas wielkiego zaufania. Prędzej niepokój, że wysyłka produktów będzie wyglądać podobnie, jak korespondencja.

Mañana [czyt. maniana], z hiszp. jutro - słowo podsumowujące skłonność do odkładania wszystkiego na jutro. I "jutro" oznacza tu bliżej nieokreśloną przyszłość. Latynoamerykanie z reguły nie lubią się spieszyć i stresować czasem.

Kolejną przeszkodą było nazewnictwo materiałów oraz
Akcesoria Mates Ameli na marmurowo-drewnianym tle z kwiatami
specyfikacja poszczególnych akcesoriów - ich precyzyjność i jednoznaczność zostawiały wiele do życzenia. Przykładem niech będą srebrne rurki, które po kilku mailach okazały się mieć stop 300, czyli 30% materiału to srebro, a reszta? Jeszcze kilka maili i już mamy pewność - reszta to alpaca i inne metale... Handel z Południową Ameryką nie należy do najłatwiejszych ;D Zrozumieliśmy już jednak dawno temu, że nie da się inaczej. Taka już jest kultura w tych krajach. Co nie zmienia faktu, że są to wspaniali ludzie o barwnym charakterze i wiele moglibyśmy się od nich nauczyć. Zwłaszcza w temacie dbania o relacje, spokój ducha i nie zapędzania się w wyścigi o sławę, karierę i majątek.
Jednak przesadnie luźne, nieprecyzyjne i niespieszne podejście kontrahentów potrafi skutecznie odstraszyć każdego Europejczyka od współpracy. Nawet pomimo sporej dawki pozytywnych emocji podczas konwersacji.

Efekt: Obecnie jesteśmy uzbrojeni w Ocean Cierpliwości. Dajemy radę! :D

Odnaleźliśmy źródło yerbowych perełek!


Pewnego wyjątkowo sprzyjającego dnia natrafiliśmy na dwa interesujące sklepy z Argentyny, w tym Mates Ameli. Oba posiadają szeroką ofertę dla Mateistów, ale nie tylko… Wiele naczynek z tykw, alpaki, zdobione Palo Santo i Algarrobo. Z szerokim uśmiechem na ustach otwieraliśmy kolejne zakładki sklepu. Te, które brzmiały tajemniczo (nie znaliśmy znaczenia danego hiszpańskiego słówka), stwarzały ogromną nadzieję, że za moment... po kliknięciu... ujrzymy akcesoria do yerby, jakich jeszcze nie widzieliśmy!

Porta mate na konia ze strony AranduW praktyce, nie raz parsknęliśmy śmiechem, gdy po emocjonującej chwili ładowania się e-sklepu zobaczyliśmy całą stronę skąpaną w produktach jeździeckich, np. siodła. Znaleźliśmy też coś takiego, jak Porta Mate* na konia, dzięki któremu podczas jazdy konnej można wygodnie przyrządzić mate - z jednej strony mamy pojemnik na naczynko, rurkę i susz, a z drugiej na termos.


* Porta Mate - torba lub plecak stworzone do wygodnego przenoszenia yerbowych akcesoriów.


Godzinami przeglądaliśmy asortyment nie umiejąc oderwać zachwyconych oczu od ekranu. Tak, też udało się pobić rekordy nadgodzin z własnej woli ;) Okazało się jednak, że na asortyment jednego ze sklepów trzeba długo poczekać, ponieważ kompletują swoje rękodzieła od różnych artystów. Dlatego o tej firmie mamy nadzieję, że jeszcze usłyszycie, lecz za jakiś czas.

Prezentacja nowych produktów Mates Ameli na drewnianym tleMatesameli, Mates Ameli czy może… Ameli Mates?


Mates Ameli natomiast, poza sprawnym kontaktem i konkretnymi informacjami, które nas mocno zaskoczyły, posiada placówkę w Europie, a mianowicie w Hiszpanii. Usprawniło to mocno transport yerbowych skarbów.
Nasz kontakt z tą marką rozpoczął się przez instagram. Na tej platformie spacje w nazwie często są pomijane, dlatego też poznaliśmy tę firmę jako Matesameli. Co ciekawe, taka też nazwa została rozpowszechniona na europejskim rynku. Nierzadko widywaliśmy ich produkty na polskich i zagranicznych yerbowych grupach FB, z określeniem producenta - Matesameli.

Ale, halo, halo, naszło nas olśnienie... "Przecież to są dwa słówka: mates - naczynka i Ameli - pewnie od jakiegoś imienia", ale już było za późno. Wszyscy wtajemniczeni wymawiali nazwę jako jedno słowo, a i nam trudno było przestawić mózg na akcentowanie literki "A" zamiast "S". Postanowiliśmy jednak zadbać o świadomość prawdziwej nazwy marki, dlatego pozmienialiśmy wszelkie błędne opisy na poprawne dwa słowa: Mates Ameli.

Co ciekawe, źródłowa marka z Argentyny nazywa się Ameli Mates, a jej hiszpański przedstawiciel to Mates Ameli... Przystaliśmy jednak na hiszpańską wersję z uwagi jej na lokalną popularność.

Armia naczynek od Mates Ameli, które do nas dotarły

Ale ten produkt na argentyński nie wygląda...


Akcesoria Mates Amelii na stole z termosem i rozsypaną yerbąŻeby przygód nie było mało… Naczynka i rurki, które do nas dotarły od Mates Ameli posiadają zdecydowany, urugwajski styl i charakter. Dlatego zapominając o pochodzeniu marki, z rozbiegu opisaliśmy ich produkty jako urugwajskie - przecież szerokie, masywne Torpedo Imperial i bombille z zaokrąglonym charakterystycznie filtrem, nie należą do typowo Argentyńskich naczynek. Tam dominują klasyczne, obłe tykwy oraz łyżeczkowe i sprężynkowe bombille.

Nieścisłość szybko zauważył nasz niezmiennie czujny Klient o wprawnej ręce w przyrządzaniu yerby. Napisał do nas zdziwiony, że myślał (słusznie!), iż Mates Ameli to argentyńska marka.

Uznaliśmy: no pewnie, racja!... Ale zaraz… Jak to? Przecież wyglądają jak 100% produkt urugwajski…

Czas rozwikłać zagadkę


Torpedo Imperial w dłoni, na tle kamiennego muru - Mates AmeliNatychmiast, ciekawi odpowiedzi napisaliśmy do Mates Ameli. Wielki uśmiech i rozbawienie pojawiły się na naszych twarzach, gdy padła jedyna, logiczna odpowiedź:
Mates Ameli to argentyńska firma, w której pracują urugwajscy artyści, tworząc produkty po swojemu. Proste? :D

Tak, jak zakręcona i pełna pozytywnych emocji była przygoda z Mates Ameli, tak wyjątkowe, konkretne i prestiżowe są ich akcesoria! Sami zakochaliśmy się w nich od pierwszego wejrzenia <3 Ale nie można zachować wszystkiego dla siebie, bo człowiek by oszalał.


Ekipa Dobre Ziele.


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Źródła fotografii:

Fot.1, dobreziele.pl
Fot.2, ze strony: facebook.com - fanpage Mates Ameli Europe
Fot.3, ze strony: arandu.com.ar
Fot.4, dobreziele.pl
Fot.5, dobreziele.pl
Fot.6, ze strony: facebook.com - fanpage Mates Ameli Europe
Fot.7, ze strony: facebook.com - fanpage Mates Ameli Europe
Kacper Wieja

Kacper Wieja

Pije yerbę nieustannie od licealnych czasów. Zaraża nią przyjaciół, rodzinę i każdego, kogo spotyka na swojej drodze. Yerbowy znawca smaków i aromatów. Zafascynowany Ameryką Południową oraz językiem hiszpańskim; wykorzysta każdą okazję, żeby pomęczyć pytaniami latynoskich producentów i odkryć najdrobniejsze szczegóły yerbowiedzy.

Proponujemy do dalszego czytania

Niszowe plantacje - prawdziwi bohaterowie w cieniu gigantów

Niszowe plantacje - prawdziwi bohaterowie w cieniu gigantów

03 września 2021
Jakiś czas temu, na naszych półkach pojawiły się tajemnicze "yerby z niszowych plantacji". Zaczęliśmy chwalić ich wyjątkowość, zachwycać się ich oryginalnością smaków i aromatów, dokładnie opisując wielopoziomowe doznania smakowe. Ale czym właściwie są te yerby i dlaczego są tak pożądane?
Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

27 lipca 2021
Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate! Jak ją wygodnie zabierać na wakacyjne wojaże? Nasze kreatywne rozwiązania mogą się przydać.
Dlaczego lubimy małe naczynka do yerby?

Dlaczego lubimy małe naczynka do yerby?

08 czerwca 2021
Małe jest piękne, ale nie tylko! Poznaj 10 zalet picia w małym materku. Dlaczego mieszkańcy Ameryki Południowej wybierają małe naczynia oraz dlaczego mała Yerba Mate smakuje również wg nas... lepiej i zdrowiej?
Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

19 stycznia 2021
Barbacuá to jedna z metod secado, czyli suszenia ostrokrzewu. Jest to kolejny, po sapeco (krótki, bezpośredni kontakt z ogniem), etap produkcji Yerba Mate. Susz następnie trafia do budynku, w którym zostaje rozłożony i wyeksponowany na ciepło doprowadzone z pieca, w którym palone jest drewno. Taki rodzaj suszenia w gorącym, drzewnym dymie to właśnie barbacuá.
Sport vs Yerba Mate
Sport vs Yerba Mate
30 maja 2021
Jak yerba wpływa na aktywność fizyczną? Czy pomaga, czy nie wpływa na osiągane wyniki? Lepiej pić yerbę przed treningiem czy po treningu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Mate Cocido Quemado - yerba z żarzącym się węglem
Mate Cocido Quemado - yerba z żarzącym się węglem
27 marca 2021
Paragwajski kuchmistrz praży na patelni susz Yerba Mate zmieszany z cukrem. Dorzuca tu rozżarzone węgielki, wyciągnięte prosto z pieca. Miesza, praży dalej. Jak następnie zamierza to przyrządzić? Poznaj jeden z najbardziej oryginalnych sposobów przyrządzania mate!
Jaką yerbę wybrać na początek?
Jaką yerbę wybrać na początek?
21 listopada 2020
Każdy, kto postanawia spróbować yerby, staje przed tym dylematem. Produktów do wyboru są setki, a opinie na ich temat - niejednoznaczne. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, które pomoże Ci ocenić, jaki wybór będzie najlepszy pod Twoje gusta.
Najmocniejsza Yerba Mate - ranking TOP6 od Dobre Ziele
Najmocniejsza Yerba Mate - ranking TOP6 od Dobre Ziele
29 kwietnia 2020
Konkretnie i na temat. Szukasz kofeinowego pobudzenia? A co powiesz na dodatkową moc składników odżywczych, która stawia całe ciało na nogi? Zobacz, które yerbowe paczki kryją największą siłę!
Crafted with love, czyli tajemnice suszu Meta Mate
Crafted with love, czyli tajemnice suszu Meta Mate
20 października 2019
Dlaczego produkty marki Meta Mate są tak wyjątkowe? Oni bardzo dobrze znają sekrety wydobywania najcenniejszych składników… Jesteś ciekaw?
© 2014-2021 Dobre Ziele. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie strony internetowej weboski