Jak wybrać swoje pierwsze yerbowe naczynko?

10 maja 2023, w kategorii: akcesoria, dla początkujących, porady

Lepsze duże, średnie czy małe naczynko do Yerba Mate? Drewno Palo Santo, tykwa czy ceramiczne materko? Jaki kształt sprawdza się najlepiej? Odpowiedź, jak zawsze brzmi tak samo: To zależy.

Każdy człowiek ma inne preferencje i potrzeby, dla każdego inne naczynko będzie najlepszym rozwiązaniem.

Na pewno nie warto iść za modą. Lepiej spokojnie zdecyduj, czego oczekujesz. A my pomożemy Ci dobrać rodzaj naczynia do Twoich potrzeb.


8 różnych naczynek do Yerba Mate


Na co zwrócić uwagę wybierając naczynie do Yerba Mate:


WIELKOŚĆ

Pijesz napoje powoli małymi łyczkami?

Koniecznie wybierz mniejsze naczynko, około 150-200 ml, żeby jednak w miarę szybko (max. 10 min) wypić każde z zalań suszu. Yerba nie lubi się moczyć za długo w zalanym naczyniu, bo kwaśnieje i traci swój dobry smak.

Jeśli obawiasz się o niedostateczne pobudzenie związane z mniejszą ilością suszu, która zmieści się do naczynka, to uspokajamy — porcja mate, która wchodzi do mniejszego naczynka, wielu osobom wystarcza, a zawsze można po przepiciu jednej porcji zrobić nową, świeżą mate.

Pijesz dużo naraz?

Wybierz spokojnie większe naczynko, od 220 ml wzwyż. Tylko pamiętaj, aby nie trzymać za długo zalanej yerby w wodzie, żeby nie straciła smaku. Mokra yerba w naczynku spokojnie może czekać na kolejne zalanie, ale jeśli jest już zalana, tu powinna być wypita w 10 minut.

W dużym naczynku łatwo też przesadzić z ilością suszu: yerba może być zbyt mocna w działaniu lub zbyt intensywna w smaku, przez co niesmaczna. Dlatego warto dostosować sobie ilość wsypywanego suszu: nie musi to być klasyczne ⅔ - ¾ naczynia, ale np. ¼ -⅓ objętości naczynia.
Musisz jednak wiedzieć, że mniejsza ilość suszu — poniżej ½ objętości naczynia — nie pozwoli Ci na zrobienie tradycyjnego kopczyka. Całość suszu zostanie zamoczona naraz, przez co będzie można ją zalać ponownie tylko kilka razy. Szybciej odda smak, kofeinę i wartości odżywcze.

Yerba Mate w naczynku ze szkła - GlassCuia 250ml z szerokim kołnierzem

MATERIAŁ

Często zostawiasz kubki po herbacie/kawie nieumyte przez kilka dni?

Wybierz naczynie ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Nawet jak zapomnisz o swojej przepitej yerbie przez tydzień, to Twoje naczynie na tym nie ucierpi.

Ogarniasz spokojnie codzienne mycie naczyń po sobie?

Spróbuj mate z naturalnych naczynek z tykwy lub drewna. Klimat picia z takich materiałów jest nieporównywalnie przyjemniejszy, nie wspominając o dodatkowych aspektach smakowych i aromatycznych, które może dodać Ci argentyńska tykwa czy Palo Santo.

O naturalne naczynka trzeba jednak dbać, lecz nie jest to bardzo trudne. Wystarczy pamiętać, aby na koniec dnia naczynko zostało opróżnione z fusów, opłukane wodą i odstawione do wysuszenia (koniecznie otworem do góry). To wszystko!

Tykwa z Yerba Mate na trawie

Lubisz naturalne materiały?

Zachwyci Cię zapach drewna Palo Santo i naturalnej, argentyńskiej tykwy, dotyk drewna algarrobo czy naczynia oprawionego w naturalną skórę. Naturalne materiały oferują zupełnie inną jakość przyrządzania Yerba Mate.

Dużym plusem naczynek z naturalnej tykwy bądź drewna jest miły fakt, że nie parzą w dłonie po zalaniu gorącą wodą (czego nie można powiedzieć o popularnych naczynkach z ceramiki). Są przyjemnie cieplutkie, nigdy nie gorące.

Wolisz sterylne metale i szkło?

Wybierz naczynia ze stali nierdzewnej, szkła czy ceramiki. Można je myć płynem do naczyń, a nawet wkładać do zmywarki. Nie posiadają żadnego zapachu i nie wpływają na smak przyrządzonej yerby.

Szukasz naczynia odpornego na zniszczenie / stłuczenie?

Stal nierdzewna jest najbardziej odpornym na zniszczenie materiałem. Nie stłucze się przy przypadkowym upadku z wysokości. Więc, jeśli jesteś osobą, której często zdarza się tłuc ulubione kubki — polecamy stalowe materka, np. Hibro Yerba Mate Cup 270ml.

Naczynie do Yerba Mate ze stali nierdzewnej Hibro

KSZTAŁT

Chcesz przygotowywać mate w sposób tradycyjny, z eleganckim kopczykiem, który pozwala na stopniowe uwalnianie smaku i mocy yerby oraz większą liczbę zalań?

Nie kupuj naczynek typu Miodzio — zwężające się mocno u góry, z niewielkim otworem.

Zrobienie w nich kopczyka jest ekstremalnie trudne.

Wybierz naczynka o prostym kształcie (np. guampa), tykwy z szerokim otworem (np. torpedo) lub te z kołnierzami, rozszerzające się u góry (np. porongo, cuia).

Chcesz przyrządzać mate zalewając cały susz naraz, wypić ją szybko i skutecznie w kilka zalań?

To możesz zrobić absolutnie w każdym naczynku, nawet w ulubionym kubku do herbaty, który masz w swojej kuchni. Zobacz także jaką bombillę wybrać, aby wygodnie pić napar bez pyłu i drobnych kawałków suszu.

Yerba przyrządzona z kopczykiem w naczyniu Glassanto

KOSZT

Niekoniecznie tańsze naczynia są gorsze. Często te tańsze akcesoria są po prostu mniej zdobione.

Tańsze naczynia to produkty wytworzone na masową skalę, głównie wyprodukowane w Chinach. Natomiast te droższe wykonywane są przez lokalne manufaktury lub przez pojedynczych artystów.

Ale też często cena odzwierciedla jakość materiałów, z którego wykonane jest naczynie. Warto czytać opisy produktów. W naszym sklepie staramy się dokładnie informować o rodzaju metalu, jakim jest ozdobione naczynie czy rodzaju drewna, z którego jest wykonane.

Najdroższe metale używane do produkcji yerbowych akcesoriów to: srebro i alpaka.

Porównanie naczynek z popularnej ceramiki do ceramiki premium


Jak widzisz — możliwości jest wiele. Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. A jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z wyborem naczynka, nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy dobrać Ci idealne naczynie do Yerba Mate.


Gdzie kupić naczynko do Yerba Mate?


Największy wybór naczynek do yerby znajdziesz niezmiennie w sklepie Dobre Ziele: kategoria NACZYNIA.


Wybierz naczynka, które najbardziej Cię interesują:


Justyna Piwowar

Justyna Piwowar

Pije Yerba Mate, razem z Pawłem, nieprzerwanie od 2006 roku. Trochę też o yerbie pisze, trochę ją fotografuje, trochę smakuje i trochę... nie lubi? Bo nie może jej pić cały dzień, na okrągło. Przecież trzeba też w życiu czasem spać.

Proponujemy do dalszego czytania

Naczynka z drewna Palo Santo - praktyczny przewodnik

Naczynka z drewna Palo Santo - praktyczny przewodnik

17 stycznia 2025

Poznasz unikalne właściwości, które sprawiają, że Twoja Yerba Mate smakuje lepiej i dłużej zachowuje temperaturę. Dowiesz się, który model Palo Santo wybrać i jak go pielęgnować, by cieszyć się swoim naczynkiem przez lata.

Sekrety Palo Santo: Podróż przez czas i tradycję Ameryki Południowej

Sekrety Palo Santo: Podróż przez czas i tradycję Ameryki Południowej

10 grudnia 2024
Odkryj wyjątkowe cechy drewna Palo Santo, dzięki którym poznał je niemal cały świat!
Poznaj południowoamerykańskie legendy, prawdziwą historię i fascynujące właściwości Świętego Drzewa.
Jak przygotować odpowiednią wodę do Yerba Mate?

Jak przygotować odpowiednią wodę do Yerba Mate?

13 czerwca 2024
Różne mogą być sposoby przygotowania mate, jednak każdy z nich łączy woda. Odpowiednia woda, oczywiście! Niewłaściwą wodą można zepsuć sobie całą radość z picia Yerba Mate… Jeśli jednak dążysz do pełni smaku, koniecznie zobacz nasz artykuł.
TOP 5 pomysłów na Yerbowy Weekend Majowy

TOP 5 pomysłów na Yerbowy Weekend Majowy

29 kwietnia 2024
Zbliża się Majówka, a wraz z nią nieco wolnego czasu, i miejmy nadzieję, że ładna pogoda. W tym artykule przedstawię Ci zestaw TOP 5 pomysłów na połączenie weekendowych aktywności z naszym ulubionym naparem.
Herbata Pu-erh — czy warto ją pić? Właściwości tej

Herbata Pu-erh — czy warto ją pić? Właściwości tej "czerwonej" herbaty

15 stycznia 2024
Czerwone herbaty cenione są za swoje właściwości odchudzające, lecz nie tylko! W tym artykule skupimy się na najpopularniejszej herbacie określanej powszechnie mianem "czerwonej" — Pu'erh. Jakie właściwości wykazuje herbata Pu-erh? Dlaczego warto ją pić? Komu poleca się picie tej "czerwonej" herbaty, a kto powinien jej unikać? Przeczytaj już teraz!
Meta Mate Raw: Innowacja na skalę światową
26 maja 2024
Wśród wielu dostępnych rodzajów yerby, jedna zdecydowanie się wyróżnia – Meta Mate Raw. Ona jedyna uniknęła ognia i wysokich temperatur, a zamiast tego doświadczyła szokowego zamrożenia… Co z tego wynika, i jak dokładnie wygląda unikalny proces produkcji Rawu, dowiesz się z tego artykułu.
Yerba dla studentów i uczniów
24 września 2023
Czasem przyrządzenie yerby poza domem może stwarzać pozorne problemy, o których warto więcej powiedzieć. Jak pić yerbę w szkole czy na uczelni, gdzie jej działanie jest szczególnie przydatne?
Dodatki do Yerba Mate: co można wrzucać do naczynka?
15 sierpnia 2021
Zastanawiasz się, jak urozmaicić codzienne picie yerby? Nie trzeba mieć półki z 50 rodzajami suszów, lecz dryg do radosnego eksperymentowania! W tym artykule, zapraszam do świata ziół, owoców, przypraw i… czego jeszcze? Sprawdź koniecznie!
© 2014-2025 Dobre Ziele. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie strony internetowej weboski