Jak wybrać swoje pierwsze yerbowe naczynko?
Lepsze duże, średnie czy małe naczynko do Yerba Mate? Drewno Palo Santo, tykwa czy ceramiczne materko? Jaki kształt sprawdza się najlepiej? Odpowiedź, jak zawsze brzmi tak samo: To zależy.
Każdy człowiek ma inne preferencje i potrzeby, dla każdego inne naczynko będzie najlepszym rozwiązaniem.
Na pewno nie warto iść za modą. Lepiej spokojnie zdecyduj, czego oczekujesz. A my pomożemy Ci dobrać rodzaj naczynia do Twoich potrzeb.
Na co zwrócić uwagę wybierając naczynie do Yerba Mate:
WIELKOŚĆ
Pijesz napoje powoli małymi łyczkami?
Koniecznie wybierz mniejsze naczynko, około 150-200 ml, żeby jednak w miarę szybko (max. 10 min) wypić każde z zalań suszu. Yerba nie lubi się moczyć za długo w zalanym naczyniu, bo kwaśnieje i traci swój dobry smak.
Jeśli obawiasz się o niedostateczne pobudzenie związane z mniejszą ilością suszu, która zmieści się do naczynka, to uspokajamy — porcja mate, która wchodzi do mniejszego naczynka, wielu osobom wystarcza, a zawsze można po przepiciu jednej porcji zrobić nową, świeżą mate.
Pijesz dużo naraz?
Wybierz spokojnie większe naczynko, od 220 ml wzwyż. Tylko pamiętaj, aby nie trzymać za długo zalanej yerby w wodzie, żeby nie straciła smaku. Mokra yerba w naczynku spokojnie może czekać na kolejne zalanie, ale jeśli jest już zalana, tu powinna być wypita w 10 minut.
W dużym naczynku łatwo też przesadzić z ilością suszu: yerba może być zbyt mocna w działaniu lub zbyt intensywna w smaku, przez co niesmaczna. Dlatego warto dostosować sobie ilość wsypywanego suszu: nie musi to być klasyczne ⅔ - ¾ naczynia, ale np. ¼ -⅓ objętości naczynia.
Musisz jednak wiedzieć, że mniejsza ilość suszu — poniżej ½ objętości naczynia — nie pozwoli Ci na zrobienie tradycyjnego kopczyka. Całość suszu zostanie zamoczona naraz, przez co będzie można ją zalać ponownie tylko kilka razy. Szybciej odda smak, kofeinę i wartości odżywcze.
MATERIAŁ
Często zostawiasz kubki po herbacie/kawie nieumyte przez kilka dni?
Wybierz naczynie ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Nawet jak zapomnisz o swojej przepitej yerbie przez tydzień, to Twoje naczynie na tym nie ucierpi.
Ogarniasz spokojnie codzienne mycie naczyń po sobie?
Spróbuj mate z naturalnych naczynek z tykwy lub drewna. Klimat picia z takich materiałów jest nieporównywalnie przyjemniejszy, nie wspominając o dodatkowych aspektach smakowych i aromatycznych, które może dodać Ci argentyńska tykwa czy Palo Santo.
O naturalne naczynka trzeba jednak dbać, lecz nie jest to bardzo trudne. Wystarczy pamiętać, aby na koniec dnia naczynko zostało opróżnione z fusów, opłukane wodą i odstawione do wysuszenia (koniecznie otworem do góry). To wszystko!
Lubisz naturalne materiały?
Zachwyci Cię zapach drewna Palo Santo i naturalnej, argentyńskiej tykwy, dotyk drewna algarrobo czy naczynia oprawionego w naturalną skórę. Naturalne materiały oferują zupełnie inną jakość przyrządzania Yerba Mate.
Dużym plusem naczynek z naturalnej tykwy bądź drewna jest miły fakt, że nie parzą w dłonie po zalaniu gorącą wodą (czego nie można powiedzieć o popularnych naczynkach z ceramiki). Są przyjemnie cieplutkie, nigdy nie gorące.
Wolisz sterylne metale i szkło?
Wybierz naczynia ze stali nierdzewnej, szkła czy ceramiki. Można je myć płynem do naczyń, a nawet wkładać do zmywarki. Nie posiadają żadnego zapachu i nie wpływają na smak przyrządzonej yerby.
Szukasz naczynia odpornego na zniszczenie / stłuczenie?
Stal nierdzewna jest najbardziej odpornym na zniszczenie materiałem. Nie stłucze się przy przypadkowym upadku z wysokości. Więc, jeśli jesteś osobą, której często zdarza się tłuc ulubione kubki — polecamy stalowe materka, np. Hibro Yerba Mate Cup 270ml.
KSZTAŁT
Chcesz przygotowywać mate w sposób tradycyjny, z eleganckim kopczykiem, który pozwala na stopniowe uwalnianie smaku i mocy yerby oraz większą liczbę zalań?
Nie kupuj naczynek typu Miodzio — zwężające się mocno u góry, z niewielkim otworem.
Zrobienie w nich kopczyka jest ekstremalnie trudne.
Wybierz naczynka o prostym kształcie (np. guampa), tykwy z szerokim otworem (np. torpedo) lub te z kołnierzami, rozszerzające się u góry (np. porongo, cuia).
Chcesz przyrządzać mate zalewając cały susz naraz, wypić ją szybko i skutecznie w kilka zalań?
To możesz zrobić absolutnie w każdym naczynku, nawet w ulubionym kubku do herbaty, który masz w swojej kuchni. Zobacz także jaką bombillę wybrać, aby wygodnie pić napar bez pyłu i drobnych kawałków suszu.
KOSZT
Niekoniecznie tańsze naczynia są gorsze. Często te tańsze akcesoria są po prostu mniej zdobione.
Tańsze naczynia to produkty wytworzone na masową skalę, głównie wyprodukowane w Chinach. Natomiast te droższe wykonywane są przez lokalne manufaktury lub przez pojedynczych artystów.
Ale też często cena odzwierciedla jakość materiałów, z którego wykonane jest naczynie. Warto czytać opisy produktów. W naszym sklepie staramy się dokładnie informować o rodzaju metalu, jakim jest ozdobione naczynie czy rodzaju drewna, z którego jest wykonane.
Najdroższe metale używane do produkcji yerbowych akcesoriów to: srebro i alpaka.
Jak widzisz — możliwości jest wiele. Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. A jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z wyborem naczynka, nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy dobrać Ci idealne naczynie do Yerba Mate.
Gdzie kupić naczynko do Yerba Mate?
Największy wybór naczynek do yerby znajdziesz niezmiennie w sklepie Dobre Ziele: kategoria NACZYNIA.
Wybierz naczynka, które najbardziej Cię interesują:
- Naturalne tykwy (argentyńskie, porongo, torpedo, cuia, imperial)
- Naczynia z drewna Palo Santo (okute, nieukute, półokute)
- Naczynia z naturalnego drewna i guampy z bawolego rogu (algarrobo, imbuia, lenga, nandubay, bambus)
- Ceramiczne materka (Miodzio, Diament, Kielichy, Yerba Drive)
- Ceramiczne materka PREMIUM (unikaty od Polskich artystów)
- Naczynia za szkła i stali nierdzewnej INOX (Glassanto, GlassCuia, INOX torpedo, Hibro Mate Cup)
- Yerbomosy (naczynia typu 3w1, 4w1)