4 sposoby, jak zrobić yerbę bez bombilli

14 czerwca 2023, w kategorii: ciekawostki, dla początkujących, porady

Masz paczkę yerby. Nie torebki ekspresowe, lecz luźne, drobno mielone liście. Żadnych yerbowych akcesoriów. Jak ją teraz przyrządzić?

Skorzystaj z dowolnego z 4 sposobów na przyrządzenie Yerba Mate bez użycia bombilli, naczyniek do yerby i yerbomosów.

1. Sitko

Użyj kuchennego sitka. Zaparz yerbę w jednym naczyniu, a po 2-3 minutach przelej napar do drugiego naczynia z wykorzystaniem sitka w celu oddzielenia naparu od fusów. Fusy możesz potem ponownie wsypać do pierwszego kubka i zaparzyć ponownie.

Jak zrobić yerbę za pomocą kuchennego sitka


2. Frenchpress - zaparzacz do kawy

Użyj frenchpressa podobnie jak w przypadku parzenia kawy — pamiętając oczywiście o odpowiedniej temperaturze wody i czasie parzenia dostosowanych do Yerba Mate. Nasyp odpowiednią dla siebie porcję suszu. Zalej gorącą wodą (75-85 °C) i nakryj wieczkiem zaparzacz. Po 2-3 minutach opuść filtr frenchpressa i mocno dociśnij susz mate. Nie czekając już dłużej, od razu przelej napar do kubka lub dwóch — jeśli naparu wyszło za dużo. Nadmiarem dobra zawsze możesz podzielić się z kolegą lub koleżanką.

Ważne, aby nie parzyć yerby za długo w gorącej wodzie, bo straci smak i skwaśnieje. Dlatego tak ważne jest zlanie całego naparu po kilku minutach.

Pozostały susz możesz zaparzyć ponownie około 4-6 razy, za każdym razem postępując tak samo.

Jak zrobić yerbę za pomocą zaparzacza frenchpress


3. Zaparzacz do herbaty

Użyj zaparzacza do herbaty, typu metalowe sitko o gęstych oczkach lub typu kleszcze. Zaparz yerbę podobnie jak herbatę zachowując odpowiednią dla niej temperaturę wody i czas parzenia.

Jak zrobić yerbę za pomocą zaparzacza do herbaty


4. Plastikowa słomka

Użyj plastikowej słomki, odpowiednio dostosowanej. Jak już naprawdę nie masz w domu ani kuchennego sitka, ani zaparzacza, ani frenchpressa spróbuj tę metodę. Plastikową słomkę zgrzej na dole płomieniem (np. zapalniczką) i podziuraw dolne 3 centymetry słomki igłą lub szpilką. W ten sposób otrzymasz hand made bombillę DIY ;)

Jednak wiedz, że ten sposób powinien być całkowitą ostatecznością, ponieważ plastikowe słomki nie służą do kontaktu z żywnością o wysokiej temperaturze.

Jak zrobić yerbę za pomocą słomki do napojówNa pewno znajdzie się jeszcze więcej sposobów na przyrządzenie yerby bez akcesoriów, ale myślę, że te 4 będą wystarczające i skuteczne. A Ty, masz może jakiś swój własny patent? Podziel się z nami swoim pomysłem w komentarzu! Jeśli z zastanawiasz się, jakie naczynie do Yerba Mate będzie dla Ciebie odpowiednie, przeczytaj więcej na https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/nie-wiesz-co-wybrac.Justyna Piwowar

Justyna Piwowar

Pije Yerba Mate, razem z Pawłem, nieprzerwanie od 2006 roku. Trochę też o yerbie pisze, trochę ją fotografuje, trochę smakuje i trochę... nie lubi? Bo nie może jej pić cały dzień, na okrągło. Przecież trzeba też w życiu czasem spać.

Proponujemy do dalszego czytania

Jak przygotować odpowiednią wodę do Yerba Mate?

Jak przygotować odpowiednią wodę do Yerba Mate?

13 czerwca 2024
Różne mogą być sposoby przygotowania mate, jednak każdy z nich łączy woda. Odpowiednia woda, oczywiście! Niewłaściwą wodą można zepsuć sobie całą radość z picia Yerba Mate… Jeśli jednak dążysz do pełni smaku, koniecznie zobacz nasz artykuł.
TOP 5 pomysłów na Yerbowy Weekend Majowy

TOP 5 pomysłów na Yerbowy Weekend Majowy

29 kwietnia 2024
Zbliża się Majówka, a wraz z nią nieco wolnego czasu, i miejmy nadzieję, że ładna pogoda. W tym artykule przedstawię Ci zestaw TOP 5 pomysłów na połączenie weekendowych aktywności z naszym ulubionym naparem.
Herbata Pu-erh — czy warto ją pić? Właściwości tej

Herbata Pu-erh — czy warto ją pić? Właściwości tej "czerwonej" herbaty

15 stycznia 2024
Czerwone herbaty cenione są za swoje właściwości odchudzające, lecz nie tylko! W tym artykule skupimy się na najpopularniejszej herbacie określanej powszechnie mianem "czerwonej" — Pu'erh. Jakie właściwości wykazuje herbata Pu-erh? Dlaczego warto ją pić? Komu poleca się picie tej "czerwonej" herbaty, a kto powinien jej unikać? Przeczytaj już teraz!
Yerba dla studentów i uczniów

Yerba dla studentów i uczniów

24 października 2023
Czasem przyrządzenie yerby poza domem może stwarzać pozorne problemy, o których warto więcej powiedzieć. Jak pić yerbę w szkole czy na uczelni, gdzie jej działanie jest szczególnie przydatne?
Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?
27 czerwca 2021
Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate! Jak ją wygodnie zabierać na wakacyjne wojaże? Nasze kreatywne rozwiązania mogą się przydać.
Sport vs Yerba Mate
30 maja 2021
Jak yerba wpływa na aktywność fizyczną? Czy pomaga, czy nie wpływa na osiągane wyniki? Lepiej pić yerbę przed treningiem czy po treningu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Jak ważna jest dla Argentyńczyków Yerba Mate / Dział Zagraniczny [PODCAST]
06 lutego 2024
Czy można żyć pijąc tylko yerbę? Dlaczego rząd Argentyny wykupił 1600 ton mate w kwietniu 2022 roku? Posłuchaj rozmowy Pawła z Dobrego Ziela z dziennikarzem Maciejem Okraszewskim z Działu Zagranicznego.
5 nowych, genialnych przepisów na tereré, które musisz spróbować!
04 lipca 2022
Gdy wakacyjne słońce przypraży nieco mocniej, nic nie gasi pragnienia tak dobrze jak pyszne, orzeźwiające tereré. Yerba Mate na zimno najlepiej sprawdza się z owocowymi lub ziołowymi dodatkami, które potęgują uczucie błogiej ochłody. Koniecznie sprawdź nasze propozycje!
Dlaczego Polacy lubią się porobić? / gniewomir.in [PODCAST]
10 marca 2024
Dlaczego w Polsce bardzo dobrze yerba się przyjęła? Dlaczego kofeina w yerbie inaczej działa niż ta w kawie? Posłuchaj rozmowy Pawła z Dobrego Ziela z ultramaratończykiem Gniewomirem Skrzysińskim.
© 2014-2024 Dobre Ziele. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie strony internetowej weboski