Yerbowa recenzja: Amanda Premium

13 września 2018, w kategorii: recenzje

Mimo, że firmą obecnie zarządza już wnuczka Jana Szychowskiego - Victoria, to dalej firma jest dumna ze swoich polskich korzeni. Większość z Was zna pewnie czerwoną wersję Con Palo i niebieską Sin Palo. Te łagodne w smaku i działaniu yerby są świetną propozycją dla początkujących, ale później zwykle znikają z listy zakupów.

Nowa Amanda Premium

Ta yerba, nieco mniej znana w rodzinie produktów plantacji La Cachuera, ubrana w granatowe kartonowe opakowanie gości dziś w naszej dużej, pracowniczej tykwie. Po otwarciu pudełka widzimy susz zapakowany w srebrzystą papierową torebkę. To miły gest, zwykle bowiem znajdujemy w tym miejscu plastik.

Amanda Premium zasługuje na nazwę nie tylko wyglądem opakowania

Susz jest aromatyczny i grubo cięty. Duże kawałki listków i gałązek wypełniają opakowanie. Pyłu praktycznie nie ma. Argentyńscy plantatorzy mają w zwyczaju odstawiać yerbę do leżakowania nawet na dwa lata. Ma to na celu między innymi pozbawienie liści mate dymnego zapachu i smaku pozostałego po suszeniu.

Wrażenia z picia

Po zalaniu mate wodą, teoria znajduje potwierdzenie w praktyce. W smaku wyraźnie czuć goryczkę wywołaną obecnością tanin i przyjemny smak suszonych liści ostrokrzewu. Dymu jednak nie czujemy. Szybko zorientowaliśmy się, że niezbyt mocny smak jest nieco zwodniczy, gdy trzeba było zrobić przerwę na kilka pompek. Wciąż nie jest to jednak moc znana nam z marek z Paragwaju, czy Urugwaju.

Łagodny smak i dobrze wyważona moc

Amanda Premium na tle pozostałych yerb tej marki, wyróżnia się jeszcze jedną cechą. Otóż można ją zalewać znacznie więcej razy. Po siódmym zalaniu napar wciąż ma ten przyjemny, dość wyraźny smak. Jest to również yerba nadająca się świetnie do dużych naczynek, bo grubo cięty susz nie zatka bombilli, a pęczniejące pod wpływem wody listki oddadzą więcej esencji do naparu. Jednocześnie picie tego samego zasypania przez kilka godzin nie owocuje nieprzyjemnymi skutkami nadmiaru kofeiny we krwi.

Komu przypadnie do gustu ta mate?

Granatowa Amanda przypomina w smaku klasyczne argentyńskie marki, jak Playadito, PiporeRosamonte. Podobnie, jak inne marki yerba mate, można ją znaleźć w naszym sklepie. Zamów Amanda Premium 500g.

Ze względu na brak dymu jest to też dobry argument w dyskusji z osobami twierdzącymi, że yerba mate w smaku przypomina tytoniowy popiół.

Wojciech Skowron

Wojciech Skowron

Yerbowy kompan od zarania dziejów. Przepił z Ekipą Dobrego Ziela największe hektolitry yerby w historii; z 5 litrowego garnka również. Ciężko go spotkać bez yerby w ręce.

Proponujemy do dalszego czytania

Meta Mate Raw: Innowacja na skalę światową

Meta Mate Raw: Innowacja na skalę światową

26 czerwca 2024
Wśród wielu dostępnych rodzajów yerby, jedna zdecydowanie się wyróżnia – Meta Mate Raw. Ona jedyna uniknęła ognia i wysokich temperatur, a zamiast tego doświadczyła szokowego zamrożenia… Co z tego wynika, i jak dokładnie wygląda unikalny proces produkcji Rawu, dowiesz się z tego artykułu.
Pajarito: recenzja marki, rodzaje i różnice w smakach

Pajarito: recenzja marki, rodzaje i różnice w smakach

29 kwietnia 2022
Jedna z najczęściej wybieranych marek Yerba Mate w Polsce. Paragwajska klasyka z wieloletnią tradycją. Czy znasz już pełen wachlarz smaków Pajarito? Wiesz czym się różni wersja Tradicional od Seleccion Especial? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.
Sekrety Palo Santo: Podróż przez czas i tradycję Ameryki Południowej
10 listopada 2024
Odkryj wyjątkowe cechy drewna Palo Santo, dzięki którym poznał je niemal cały świat!
Poznaj południowoamerykańskie legendy, prawdziwą historię i fascynujące właściwości Świętego Drzewa.
Ostrokrzew paragwajski — co to za roślina?
27 stycznia 2025
Skąd bierze się yerba mate i dlaczego od wieków jest ceniona w Ameryce Południowej? Ostrokrzew paragwajski to roślina o niezwykłych właściwościach, której liście dają pobudzający napój pełen tradycji i kulturowego znaczenia. Poznaj jego historię, tajemnice uprawy i wpływ na codzienne życie ludzi na całym świecie!
Dodatki do Yerba Mate: co można wrzucać do naczynka?
15 sierpnia 2021
Zastanawiasz się, jak urozmaicić codzienne picie yerby? Nie trzeba mieć półki z 50 rodzajami suszów, lecz dryg do radosnego eksperymentowania! W tym artykule, zapraszam do świata ziół, owoców, przypraw i… czego jeszcze? Sprawdź koniecznie!
Naczynka z drewna Palo Santo - praktyczny przewodnik
17 stycznia 2025

Poznasz unikalne właściwości, które sprawiają, że Twoja Yerba Mate smakuje lepiej i dłużej zachowuje temperaturę. Dowiesz się, który model Palo Santo wybrać i jak go pielęgnować, by cieszyć się swoim naczynkiem przez lata.

© 2014-2025 Dobre Ziele. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie strony internetowej weboski