Najmocniejsza Yerba Mate - ranking TOP6 od Dobre Ziele
Szukasz zdrowszej alternatywy dla czarnej kawy? Nie piłeś jeszcze Yerba Mate?
Może wcale nie potrzebujesz kupować najmocniejszej yerby na rynku. Taka yerba może Cię wręcz zrazić (moc działania idzie w parze z gorzkim, wytrawnym smakiem), zamiast uratować zmęczone ciało. Pobudzająca moc yerby jest inna niż działanie kawy czy gotowych napojów energetycznych. Dlaczego? Yerba działa na organizm nie tylko kofeiną, ale też dużą dawką witamin i minerałów, antyoksydantów i teobrominy. Napar Yerba Mate faktycznie odżywia nasze ciało i umysł.
To, że pijasz obecnie 5 mocnych espresso dziennie nie oznacza, że przerzucając się na mate musisz również korzystać z najbardziej kofeinowej opcji. Polecamy na początek wybrać argentyńską klasykę z gałązkami (con palo), zaparzyć tradycyjnie (½ do ⅔ suszu w naczyniu) i sprawdzić, jak działa na Twój organizm. Dla większości dorosłych osób prowadzących w miarę regularny tryb życia, taki poziom pobudzenia jest optymalny.
Zwykła, klasyczna yerba Ci nie wystarcza? Szukasz większego, kofeinowego pobudzenia?
Jeśli znasz już smak yerby, jej działanie na swój organizm i czujesz wyraźnie, że potrzebujesz zwiększyć moc - polecamy zwiększać ją stopniowo, bez skakania w skrajności. Organizm przeciążony kofeiną nie będzie harmonijnie działał.
Generalnie, klasyfikacja Yerba Mate pod względem mocy przedstawia się mniej więcej następująco (od najmocniejszych):
- Yerba argentyńska typu despalada (Yerba Mate sin palo, bez gałązek)
- Yerba paragwajska
- Yerba urugwajska
- Yerba argentyńska klasyczna (Yerba Mate con palo, z gałązkami)
Paragwaj, poza kilkoma wyjątkami, nie produkuje Yerba Mate typu despalada. Nie jest im po prostu to potrzebne, ponieważ ich klasyczny susz z gałązkami jest wystarczająco mocny. Ma w sobie sporo pyłu, który w połączeniu z drobniejszym zmieleniem liści sprawia, że większa ilość mate mieści się w naczyniu. Przekłada się to z kolei na większą moc naparu. W kategorii paragwajskich klasyków, szczególnie wychodzą na prowadzenie w temacie mocy: Ruvicha Silvestre i Fede Rico de FD.
Urugwaj to z kolei same despalady, a na dodatek drobno cięte i z dużą zawartością pyłu, co już z natury określa je jako mocny towar. Jednak pozostałe czynniki związane ze sposobem uprawy oraz produkcji, wpływające na moc yerby, sprawiają, że sytuujemy je pod paragwajem.
Na samym dole tej piramidy stoi argentyński susz z gałązkami. Nie oznacza to jednak, że ta yerba jest słaba! Jest po prostu słabsza od powyższych, ale wcale nie pozbawiona mocy. A teraz czas na upragniony ranking! Zaznaczamy, że jest to subiektywna opinia Dobrego Ziela, naszych przyjaciół - wieloletnich yerbopijców, naszych stałych klientów, połączona z obserwacjami mateistów udzielających się w social mediach.
TOP6 najmocniejszych Yerba Mate - RANKING Dobrego Ziela
1. Marka Mateine i Vakapi
Bardzo kofeinowe i mocne w smaku serie dla wytrawnych koneserów. Obie marki produkowane są na bazie paragwajskiego, pylastego suszu o podwyższonej zawartości kofeiny wynikającej m.in. z odpowiedniego czasu zbioru, kiedy liście mają największą koncentrację kofeiny. Jest to szczególny ewenement na yerbowo-światową skalę: nie tylko klasyczna wersja, lecz również jej owocowe wariacje są mocne. Nie da się tu ukryć mocy bazowego suszu, nawet dodając inne komponenty smakowe.
Napar Mateine i Vakapi to gęsta yerbowa siekiera. Cechuje je duża pylastość, więc nie polecamy ich początkującym. Świetne yerby do małych naczynek. W naszej opinii, to najmocniejsze Yerba Mate na rynku.
2. Erva Mate Parana Leafy
Wyjątkowo kopliwy w działaniu, susz w wersji drobnej despalady, brazylijskiego pochodzenia. Zamiast tradycyjnych ⅔ objętości naczynka, spokojnie można zasypywać ½. W tym przypadku mniejsza porcja suszu nie wiąże się ze słabszym działaniem, gdyż dawka kofeiny w takiej porcji wciąż jest konkretna. W smaku świeża, wyrazista, roślinna ze sporą dawką roślinnej goryczki.
3. Taragui Sin Palo
Argentynka z wielką mocą. Susz składa się z drobno pociętych listków, jest pozbawiony gałązek (despalada) i stosunkowo niepylasty. Przez to łatwiej ją przyrządzić niż pylastą La Mejor. Taragui Sin Palo posiada charakterystyczny lekko kwaskowaty smak z kawową nutą. Całość jest wytrawna i wyrazista.
4. Meta Mate 23
Zawiera zaskakująco wysoką zawartość kofeiny (1,06g na 100g suszu) i jej pobudzające działanie jest zdecydowanie intensywne. To brazylijski susz z półdzikich plantacji zlokalizowanych w głębokim, tropikalnym lesie. Suszona powietrzem, zamknięta w szczelnym vacuum. W smaku niepozorna - świeża, lekko trawiasta, łagodna. Ale to tylko pozory!
5. Ruvicha Guarana
Charakterna yerba o idealnie zrównoważonym smaku dodatków i konkretnej, dymnej yerby. Już pierwsze zalanie pozwala poczuć moc tego suszu. Smak jest ciekawie zrównoważony, guaranowa słodycz, która kojarzy się z syropem o charakterystycznym smaku, jak i goryczkowa, dymna drzewność, wymieniają się dominacją w tańcu na pierwszym planie.
6. Canarias
Urugwajska klasyka. Canarias to najpopularniejsza marka w Urugwaju, doceniona i powszechnie lubiana również w Argentynie. Wybija się na tle pozostałych urugwajek intensywnością smaku i mocą kofeinowego pobudzenia. Posiada drobno cięty susz pozbawiony gałązek, z dużą ilością pyłu. W smaku wyszukana i złożona, delikatnie dymna, nieprzesadnie intensywna.
Masz osłabione ciało, lecz duża zawartość kofeiny źle na Ciebie wpływa?
Postaw na odżywcze działanie Yerba Mate. Osłabiony organizm potrzebuje przede wszystkim witamin i minerałów, a na samą, mocną kofeinę może reagować wręcz agresywnie. Generalnie, ostrokrzew paragwajski uprawiany na przemysłowych plantacjach posiada mniej naturalnych wartości odżywczych, a więcej kofeiny. Najwięcej mikro- i makroelementów mają dziko rosnące drzewa Yerba Mate. Wolne od stresu związanego z palącym słońcem i częstym przycinaniem, gromadzą więcej składników odżywczych.
TOP odżywczych Yerba Mate
Meta Mate Craft
Brazylijska mate produkowana jako grubo liściasta klasyka (Leafy Melody, Hybrid) lub drobno mielone Chimarrão. Każdy rodzaj suszu z tej serii jest maksymalnie bogaty składniki odżywcze. Susz kraftowej Meta Mate pochodzi z dziko rosnących drzew w starych tropikalnych lasach. Rośliny ścinane są ręcznie w czasie pełni księżyca, tuż przed wschodem słońca, kiedy to rośliny gromadzą swoje życiodajne soki w liściach, maksymalnie kondensując w nich wartościowe dla nas składniki. Zawartość samej kofeiny jest tu niższa, ale odżywczość dla ciała - pierwszorzędna.
Meta Mate Raw
To również kraftowy produkt pochodzący z dzikiego lasu. Meta Mate Raw to brazylijska, grubo cięta yerba, unikatowa na światową skalę. Susz zamiast opalania nad żywym ogniem poddany został procesowi mrożenia. Dzięki temu, w liściach zachowana została największa ilość wartościowych witamin i minerałów. Ta yerba nie ma sobie równej pod względem odżywczości. Jako jedyna, nadaje się również do bezpośredniego spożycia, np. jako dodatek do koktajli, smoothies, deserów oraz ciast.
Erva Mate Chimarrão
Tak, nie chodzi o konkretną markę, ale o ogół. Ten typ brazylijskiej mate wyróżnia się sposobem produkcji oraz spożycia pozwalającym dostarczyć organizmowi pełnię yerbowych możliwości. Chimarrão to listki zmielone na zieloną mąkę i dodatkiem dużych patyczków. Nie jest łatwa w przyrządzeniu, ale podejmującym wyzwanie śmiałkom odwdzięcza się z nawiązką. Nie jest leżakowana - pakuje się ją na świeżo, wkrótce po wysuszeniu, w szczelne opakowania. Dzięki temu zdecydowana większość jej składników odżywczych nie zdąży ulec rozkładowi. Jaskrawozielony kolor świadczy też o bogatym nasyceniu drogocennym chlorofilem. A wspomniany sposób spożycia? Tę mate pije się szczególnie długo, a raz zasypane chimą naczynie można zalewać nawet 30 razy przelewając w tym czasie aż 3 litry wody! Smak trzyma poziom, a składniki wypłukują się powoli i równomiernie, za każdym razem dodatkowo nawadniając nasz organizm.
A gdzie pozostałe yerby z guaraną?
Tu być może stajemy w opozycji do wielu yerbowych znawców, ale zgodnie uważamy, że smakowe Yerba Mate są generalnie słabsze od klasycznych. Nawet jeśli zawierają w sobie guaranę, bądź jej ekstrakt. Guarana, żeby faktycznie dała kopa, powinna być zjedzona w jednorazowej ilości około 1 łyżeczki sproszkowanego owocu (mieloną guaranę 100% znajdziesz tu). Nie jest to możliwe do spożycia, gdy mamy do czynienia z yerbą o śladowym dodatku guarany, zalaną wodą. Wyjątkiem od reguły może być wymieniona powyżej Ruvicha, gdyż sama baza jest bardzo mocna w działaniu i guaranowy dodatek tylko to podkreśla i łagodzi nieco smak. Smakowe yerby produkowane są też z reguły na łagodnym w mocy bazowym suszu. Jako wyjątki potwierdzające regułę możemy polecić kilka faktycznie mocnych w działaniu smakówek (nie tak mocnych jednak jak wyżej opisywane yerby): Kurupi Katuava, La Potente de FD, El Pajaro Guarana.
Znacznie bardziej pobudzającym dodatkiem od guarany zdaje się być katuava. Zauważyliśmy, że ze smakowych yerb, te z katuavą w składzie bywają całkiem mocne w działaniu.