Pewien, żyjący w XV wieku jezuita powiedział kiedyś, że yerba posiada wręcz zbyt dużo zalet. Nie mylił się. Współczesne badania potwierdzają jej dobroczynne właściwości.
Yerba Mate bogata jest w witaminy (m.in. A, B2, B6, C) i minerały (m.in. żelazo, cynk), które:
- wzmacniają układ odpornościowy;
- pomagają w leczeniu infekcji;
- łagodzą stan zapalny;
- wspomagają właściwe funkcjonowanie dróg oddechowych.
Do tego, posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze. Yerba Mate zawiera także ogromną ilość antyoksydantów. I jak tu jej nie pić?
Odrobina ludowego ziołolecznictwa
Dodając odpowiednie
zioła i przyprawy, możesz dodatkowo zwiększyć dobroczynne właściwości yerby. Imbir, kardamon, goździki, kwiat lipy, czarny bez posiadają właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne oraz antybakteryjne.
Mięta, rumianek, koper włoski działają antyseptycznie. Anyż, oprócz właściwości antybakteryjnych, działa także wykrztuśnie.
Wystarczy, że dodasz zioła do naparu Yerba Mate i zaparzysz wszystko razem. Można też zaparzyć je osobno, a następnie zalać yerbę powstałym wywarem (oczywiście o odpowiedniej dla yerby temperaturze!).
Ważne przeciwwskazania
Yerby nie powinno się łączyć z lekami zawierającymi pseudoefedrynę. Kofeina zawarta w yerbie podnosi ciśnienie tętnicze, co w połączeniu z tymi lekami może dać mieszankę szkodliwą dla zdrowia.
Z tego samego powodu, raczej niewskazane jest picie yerby przy wysokiej gorączce. Ze względu też na jej moczopędne i w efekcie odwadniające właściwości, warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu organizmu w płyny.
Pamiętaj też, że zbyt mocna i ciepła yerba może nieprzyjemnie podrażnić zainfekowane gardło.
W końcu, pić czy nie yerby w czasie choroby?
Picie yerby podczas zimowej infekcji to indywidualna sprawa. Jednemu takie lekarstwo pomoże szybko stanąć na nogi, innemu podrażni gardło i zniechęci do dalszego siorbania w czasie przeziębienia. W każdym razie – polecamy spróbować. Na pewno yerba Ci nie zaszkodzi, a tylko może znacznie wspomóc Twój organizm.
Najważniejsze, to nie przesadzić i do niczego się nie zmuszać! Szkoda byłoby, gdyby ten cudowny napój zaczął Ci się kojarzyć z paskudnym lekarstwem.
Yerbę spokojnie można postawić w domowej apteczce obok kwiatu lipy czy czarnego bzu. Tylko po co ją chować, skoro lepiej pić ją na co dzień!:)